Пришибська громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Кременчуцьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області інформує: Ризики в роботі офісних працівників

Дата: 27.01.2022 14:54
Кількість переглядів: 334

 Соціально-економічні перетворення, що відбуваються останніми роками в усьому світі, спричинили появу нових видів трудової діяльності та зміну вимог до багатьох наявних професій.

За останні роки стрімко зросла кількість офісних установ. Офісні працівники на сьогодні є найбільш численною професійною групою, кількість представників якої у процентному обчисленні становить понад 50% працюючого населення.

Працівники офісів під час своєї трудової діяльності здійснюють різноманітні функції, які характеризуються високою інтенсивністю, виконанням великої кількості завдань, понаднормовою роботою, пов’язаною зі значним психологічним навантаженням. Із появою високотехнологічних пристроїв і впровадженням їх у виробничий процес вимоги до рівня продуктивності праці офісних працівників постійно підвищуються.

Багатьом здається, що умови праці працівників офісу цілком безпечні. Насправді ж, офісні працівники щодня зазнають впливу шкідливих факторів. Це, зокрема, шум принтерів, шкідливі речовини від копіювання техніки, сухе кондиційоване повітря, випромінювання монітора персонального комп’ютера, стреси, малорухливий спосіб життя тощо.

Охорона праці є важливою системою норм і заходів, дотримання яких дозволяє зберегти як життя, так і здоров’я працівників під час виконання ними своїх обов’язків. Охорона праці в офісі складається з юридичних норм і правил безпеки, частина з яких диктується державою, а частина розробляється безпосередньо на підприємстві. На здоров’я людей в офісному приміщенні можуть впливати різні шкідливі й небезпечні фактори.

Найпоширеніший небезпечний фактор – електричний струм. Він небезпечний своєю повсюдністю і неможливістю його ідентифікації до моменту отримання травми.

Важливим є питання освітленості робочого місця, особливо для персоналу, який проводить більшу частину свого робочого часу біля комп’ютера.

Не менш важливим питанням для забезпечення безпеки в офісі є дотримання правил пожежної безпеки. Евакуаційні тренінги, досконале знання шляхів для аварійного виходу в непередбачених складних ситуаціях – запорука протипожежної безпеки офісу.

У процесі праці на офісних працівників впливають фактори важкості та напруженості трудового процесу, фізичні, хімічні та біологічні чинники.

Серед найбільш небезпечних факторів важкості та напруженості трудового процесу, що негативно впливають на стан здоров’я офісних працівників, є малорухливий характер праці.

Більшу частину робочого часу вони перебувають на робочому місці в положенні сидячи, крім того, значний час відводиться нарадам, під час яких працівник не має змоги змінити положення тіла, а також виконанню однотипної роботи (монотонної праці).

Тривала робота з документами та комп’ютером спричинює перенапруження зорового аналізатора. А робота, пов’язана з високим ступенем відповідальності, може призводити до нервово-емоційного виснаження. Розумова праця передбачає розв’язання великої кількості завдань, а отже, загрожує розумовим перенапруженням.

До фізичних факторів, що впливають на стан здоров’я офісних працівників, належать відносна вологість повітря, температура, швидкість руху повітря, освітлення робочих місць, шум, електромагнітні поля. Серед хімічних факторівнаявність у повітрі токсичних хімічних речовин, які виділяються з офісного обладнання, меблів, оздоблення приміщення, засобів для прибирання тощо. Біологічні чинники, що впливають на стан здоров’я працівника, – віруси, бактерії, грибки, які містяться в повітрі.                          

Основні зміни в організмі працівників, що працюють в офісі, пов’язані з недостатньою м’язовою активністю й обмеженням загальної рухової активності організму.

Малорухливий спосіб життя провокує порушення в різних системах організму, але деякі органи більш схильні до захворювань:

- сидіння в неправильному положенні – призводить до появи болю в спині, шиї, а в подальшій перспективі до синдрому хронічної втоми, який має властивість прогресувати при наявності постійного надмірного перенапруження. При цьому захворюванні порушується сон, з’являється постійна дратівливість;  

- діагноз остеохондроз знайомий болем. Супровідний біль у спині може призвести до руйнування суглобів хребта і перерости в кіфоз, грижі, остеоартрит та інші захворювання;

- тривале обмеження рухової активності може призвести до порушень венозного кровообігу та здатне спровокувати тромбоз;

- кистьовий тунельний синдромзахворювання, яке притаманне для людей, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням за комп’ютером. Виражається в онімінні рук, відчутті поколювання, періодичних болях, що розповсюджуються на долоні, та ослабленням м’язів рук;

- сидяча робота призводить до набору зайвої ваги та порушень обміну речовин;

- також страждає серцево-судинна система. Тривале сидяче положення призводить до застою в системі хребетних артерій і порушення кровопостачання мозку. Від цього виникають головні болі, знижується пам’ять, підвищується стомлюваність і тиск. Також можуть розвинутися болі в серці та порушення серцевого ритму.

За даними дослідників люди з сидячою роботою старіють у середньому на десять років раніше, ніж більш активні. Дослідники з Каролінського інституту (Швеція) заявили, що людям із сидячою роботою необхідно вставати зі стільця кожні півгодини для покращення свого загального стану здоров’я й рівня цукру в крові.

Як основний захід із запобігання захворюванням при сидячій роботі рекомендовано відпочинок, часті спокійні прогулянки на свіжому повітрі, розмірена фізична активність. Також рекомендуються фізичні вправи для підвищення рухливості суглобів, регулярні розминки ніг, фізичні зарядки для нормалізації кровотоку в нижніх кінцівках.

Тож дбайте про особисте здоров’я, рухайтесь, щоб запобігти захворюванням, адже рух – це життя!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь